Obowiązki prawne odśnieżania dachu

Odśnieżanie dachu należy przeprowadzać ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku bądź jego otoczeniu. Część społeczeństwa zapomina jednak o tym jak dużym zagrożeniem może być dla konstrukcji ważący tysiące kilogramów zmarznięty śnieg. Nie dopuszczajmy do takiej sytuacji! Odśnieżanie dachu jest uwarunkowane prawnie i należy do obowiązków zarządcy budynku.
Obowiązek odśnieżania wynika z art. 62 ust 1 pkt 4 w zw. Z art. 61 pkt 2 ustawy – Prawo Budowlane w którym ustawodawca odnosi się do dbania o należyty stan techniczny budynku. Co ważne obowiązek ten dotyczy w tym samym stopniu zarówno firmy, instytucje publiczne jak i osoby prywatne.
Samo usuwanie śniegu z dachu powinno być wykonane przez osoby/firmy posiadające w tym celu stosowne uprawnienia do pracy na wysokości. Dodatkowo teren prac musi zostać odpowiednio zabezpieczony zarówno na dachu, jak i wokół budynku – aby zrzucany z góry śnieg nie uszkodził mienia i nie ranił postronnych osób. Zebrany z dachu śnieg nie może zalegać na chodniku. Powinien zatem zostać usunięty z działki poprzez np. wywiezienie na odpowiednie składowisko.

Kary za nieodśnieżony dach

Ustawa nie definiuje wprost kar za nieodśnieżony dach. Pracownicy nadzorów budowlanych są uprawnieni do nałożenia grzywny do 1000 zł w zależności od rozmiaru wykroczenia. Nie potencjalna grzywna stanowić powinna jednak o intencji usunięcia zalegającego śniegu, a troska o bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Nadmiar śniegu może poważnie obciążyć konstrukcję budynku co może mieć tragiczne skutki. Doprowadzenie do katastrofy budowlanej w wyniku której śmierć lub uszczerbek na zdrowiu poniosą ludzie może mieć o wiele bardziej poważne konsekwencje. Tym samym należy pamiętać, aby zadbać o usunięcie białego puchu zawczasu.